توقف زمان در هائیتی 100000 کشته مردم دنیا کمک!

ده‌ها هزار كشته، مجروح و ناپدید. نه آبی برای نوشیدن، نه غذایی برای خوردن و نه سرپناهی برای زندگی.‌هائیتی در شوك جهنم مرگ است. در پایتخت فلج شده این كشور غمزده اجساد زیادی كنار خیابان‌های «پورتوپرنس» قطار شده‌اند. در این میان همچنان نجواهایی از شهر ویران به گوش می‌رسد. «كمك. مردم جهان زندگان را دریابید. ما كمك می‌خواهیم».

شمار قربانیان، مجروحان و ناپدیدشدگان زلزله 7 ریشتری عصر سه‌شنبه كه مهیب‌ترین زلزله 200 سال اخیر این كشور به شمار می‌رود در حالی لحظه به لحظه افزایش می‌یابد كه نخستین پیش‌بینی‌ها از كشته‌شدن دست‌كم 100 هزار نفر در این فاجعه خبر می‌دهد.
درخواست كمك از دنیا
«بان كی‌مون»، دبیر‌كل سازمان ملل متحد دیروز در بیانیه‌ای از تمامی ملل دنیا خواست به كمك بازماندگان زمین لرزه «هائیتی» بشتابند.وی گفت: زمین لرزه «هائیتی» را با خاك یكسان كرده و اكثر تأسیسات زیربنایی این كشور متلاشی و منهدم شده و مردم و ساكنان بازمانده از زمین لرزه هم‌اكنون در خیابان‌های ویران و ساختمان‌های نیمه خراب چشم انتظار یاری هستند.بیماری‌های واگیر جان مردم را بشدت تهدید می‌كند. مردم نه آبی برای نوشیدن دارند و نه غذایی برای خوردن. خطوط تلفن، برق و راه‌ها و فرودگاه‌ها از بین رفته و گاز و آب نیز وجود ندارد. به عبارتی زمان در «هائیتی» متوقف شده است.
رئیس جمهوری اسبق امریكا در‌هائیتی
«بیل كلینتون» – رئیس جمهوری اسبق ایالات متحده امریكا ـ نیز در سفری غیررسمی به كشور زلزله‌زده «هائیتی» در جمع خبرنگاران گفت: به عنوان نماینده سازمان ملل متحد اعلام می‌كنم هنوز نمی‌توان از میزان و عمق این فاجعه خبر داد. چرا كه همه جا تخریب شده. كاخ ریاست جمهوری، وزارتخانه‌ها و كاخ‌ دادگستری به طور كامل با خاك یكسان شده و همه چیز در هم پیچیده. فقط می‌توان گفت: «هائیتی» به كمك سریع‌ جهان نیاز دارد. «جان هلمز» – رئیس همكاری‌های امور انسانی سازمان ملل متحد ـ نیز خاطر نشان كرد: تنها كاری كه هم‌اكنون از دست ما بر می‌آید، ارسال غذا، دارو، پول و چادر برای زنده نگه داشتن بازماندگان زلزله جهنمی است.با گذشت هر ساعت نیز جان چند انسان به خطر می‌افتد. هم اكنون می‌توانم به جرأت بگویم كه صدها بلكه هزاران نفر زیر آوار و نیازمند كمك هستند. از سوی دیگر «یوری لاتاپدود» از سناتورهای بلندپایه ‌هائیتی پیش‌بینی کرد شمار قربانیان به 500 هزار نفر افزایش یابد. به گفته وی صلیب سرخ جهانی برای کمک به مردم زلزله زده با مشکلات بسیار جدی روبه‌رو است و خانه به دوشان هم مواد غذایی و آب سالم آشامیدنی و دارو ندارند.خطوط انتقال برق و تلفن در مناطق زلزله زده کاملاً قطع و لوله‌های گاز نیز منهدم شده است. با وجود اعلام آمادگی کشورهای مختلف برای فرستادن نیروهای کمکی و کالاهای اساسی، به خاطر ویرانی راه‌های ارتباطی، امکان یاری به زلزله‌زدگان بسیار كم است.بازماندگان مهیب ترین زلزله 200 سال اخیر‌هائیتی همچنان در میان آوار به دنبال عزیزانشان هستند و هنوز عمق فاجعه را باور ندارند.جنازه‌ها در همه جای پورتوپرنس – پایتخت‌هائیتی – به چشم می‌خورد.اهدای محموله‌های بین‌المللی به این کشور ادامه دارد اما با مشکلات زیاد.
تراکم جمعیت دو میلیون نفری در «پورتوپرنس» باعث شده شمار تلفات در این شهر که نزدیک کانون زلزله بود از حد تصور فراتر برود.بسیاری از خانه‌ها، بیمارستان‌ها، مدرسه‌ها، هتل‌ها، ساختمان‌های دولتی و حتی کاخ ملی (ریاست جمهوری) و مقر سازمان ملل متحد تخریب شده است.دمای 90 درجه فارنهایت در‌هائیتی نیز بر دشواری عملیات نجات افزوده و این کشور را به «جهنم غم» تبدیل کرده است.ده‌ها هزار نفر همچنان زیر آوارند و هنوز از سرنوشت هزاران نیروی حافظ صلح کشورهای آسیایی و امریكایی، گردشگر خارجی و کارکنان سازمان ملل خبری نیست. بازماندگان زلزله از ترس ریزش ساختمان‌ها، شب را بیرون از ویرانه‌ها و بدون سرپناه می‌گذرانند و مردم از فرط گرسنگی به غارت فروشگاه‌های موادغذایی رو آورده‌اند.آوارگان به هر دری می‌زنند تا شکم خود و بازماندگان را سیر کنند. امروز پایتخت‌هائیتی، قربانگاه زنده به گوران لقب گرفته است و تمامی مردم این کشور داغدارند. حلبی آبادهای اطراف «پورتوپرنس» نیز به کلی نابود شده و هیچ اثری از آنها نیست. دولتمردان‌هائیتی اعلام کرده‌اند در حال حاضر بیش از هر چیزی به بیمارستان صحرایی نیاز دارند. در همین حال سازمان جهانی هواشناسی نسبت به «سونامی» احتمالی در کشورهای حوزه دریای کارائیب نیز هشدار داده است. از سوی دیگر با تخریب زندان «پورتوپرنس» بسیاری از محکومانی که به خاطر قرار گرفتن در ساختمان مستحکم، از فاجعه مرگبار جان سالم به در برده‌اند گریخته‌اند. دولت امریكا هم اتباع خود را از‌هائیتی به پایگاه دریایی‌اش در «گوانتانامو» برده است. خبرگزاری فرانسه گزارش داد: هم‌اكنون هیچ كس مسئولیت اداره كشور را برعهده ندارد و رئیس جمهور «هائیتی» نیز در میان مجروحان زمین‌لرزه است.در اغلب نقاط پایتخت صدای تیراندازی شنیده می‌شود، چراكه بر اثر وقوع زمین‌لرزه امور داخلی كشور به طور كامل به هم ریخته و میزان خشونت افزایش یافته است. مأموران شهرداری «هائیتی» نیز در پی بازگشایی راه‌ها و جاده‌های ارتباطی هستند، اما به دلیل میزان بالای تخریب، پاكسازی راه‌ها پس از سه روز همچنان ادامه دارد.كشورهایی از جمله ایالات متحده امریكا، فرانسه، آلمان و ایتالیا برای كمك به آسیب‌دیدگان این كشور زلزله‌زده كمك‌های خود را با استفاده از هواپیماهای غول‌پیكر به این كشور منتقل كردند.سازمان ملل متحد و صلیب سرخ جهانی نیز برای كمك به آسیب‌دیدگان این زمین‌لرزه، داوطلبانی را به این كشور اعزام كرده‌اند.
‌فرودگاه پورتوپرنس آمادگی دریافت كمك‌ها را ندارد
شبكه تلویزیونی بی‌بی‌سی هم گزارش داده به دلیل كوچك بودن باند فرودگاه پورتوپرنس و نداشتن پاركینگ هم‌اكنون این فرودگاه قادر به پذیرفتن هواپیماهای غول‌پیكر باری حامل كمك‌ها نیست و یازده فروند هواپیما به دلیل نبودن باند كافی در فرودگاه پورتوپرنس ساعت‌ها در آسمان این شهر چرخیده‌اند.
كمك یك میلیون دلاری گوگل
گروه اینترنتی گوگل نیز یك میلیون دلار به زلزله‌زدگان‌هائیتی كمك می‌كند.موتور جست‌وجوی بسیار پیشرفته اینترنتی گوگل همچنین ابزارها و امكانات نقشه‌برداری و عكسبرداری ماهواره‌ای خود را كه خسارات ناشی از زمین‌لرزه را در پورتوپرنس نمایش می‌دهند، در اختیار سازمان‌های امدادرسان قرار داد، تا در فعالیت‌های مختلف تسریع شود.
خشم زلزله‌زدگان
انتشار بوی تعفن اجساد در خیابان‌های‌هائیتی و ناکافی بودن كمك‌های بین‌المللی به صدها هزار زلزله‌زده در این كشور با وجود گذشت دو روز از وقوع زمین‌لرزه ویرانگر، موجب تشدید خشم و ناامیدی مردم ‌هائیتی شده است. ساكنان پورتوپرنس كه هنوز در خرابه‌های زلزله به دنبال بستگان خود هستند، چند شب را در خیابان‌های آكنده از بوی تعفن اجساد در این شهر گذرانده‌اند. با وجود شروع عملیات امدادرسانی بین‌المللی،‌ هیچ نشانه‌ای از عملیات آواربرداری در ویرانه‌های ناشی از زلزله مشاهده نمی‌شود

Advertisements
نوشته شده در گالری عکس روز. برچسب‌ها: , . Leave a Comment »

پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

w

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: